Táguló horizont: egy Kádár-kori magyar építész fényképes kalandozásai Nyugaton

forrás: kategória:

Csaba László a 20. század második felének egyik legkiválóbb magyar építésze volt. Cserépváraljai modern templomának díjnyertes helyreállítása tavaly ráirányította a figyelmet munkásságára, aminek most egy másik oldalát ismerhetjük meg: Csaba Lászlót, a fotóst. Az építész ugyanis lelkes amatőr fotós volt, aki olyan helyekre is eljutott, ahova más akkoriban nem, például Brazília frissen elkészült, semmi közepén felépített új fővárosába. Csaba László képeiből örököseinek köszönhetően felkerült egy gazdag válogatás a Fortepanra. Izgalmas időutazás a 20. századi Európa és Dél-Amerika különös világába.

A Válasz Online olvasói tudhatják, hogy Csaba László építésznek a fényképezéshez is volt tehetsége. Tavaly ősszel számoltunk be róla, hogy a Média Építészeti Díját egy 60-as évekbeli falusi templom gondos helyreállítása nyerte. A cserépváraljai templom ezzel talán elfoglalhatta a helyét a magyar építészettörténetben, mint a korszak egyik legfontosabb alkotása. Ez a kivételes szépségű kis templom annak idején kézműves módszerekkel épült egy bükkaljai faluban, nagyon sajátos, szűkös helyi körülmények között, de tervezője a korszak legfontosabb nemzetközi mestereivel folytatott párbeszédet.

Csaba László mindenekelőtt templomépítészként ismert. Első egyházi munkája a cserépváraljai templom volt, amely 1960-61-ben épült. Csabának ismertséget hozott a korszakban még mindig kissé kockázatosnak számító megbízás. A cserépváraljai volt az első olyan modern templom a szocializmusban, amit a hivatalos építészeti folyóirat, a Magyar Építőművészet bemutatott. A kommunista hatalomátvételt követő közel másfél évtizedben zajlottak ugyan templomépítések, de erős korlátozások között, és szinte fű alatt, a korabeli kultúrpolitika nem vett tudomást róluk. A templomépítés emelkedő rangját (és az egyház fokozatos beilleszkedését a Kádár-rendszerbe) mutatja, hogy Csaba következő munkáját, a hollóházi templomot már állami megbízásból építette. Ez is ez első volt a maga nemében: addig csak egyházi beruházások készültek.

Hírek

Hó lepte el TüringiátA téli sportok szerelmesei minden bizonnyal örülnek, hogy komoly mennyiségű hó hullott Türingiáb
Farsang LibanonbanLibanonban idén március 6.-án tartották meg a Zambo karnevált, ilyenkor a helyiek farsangi jelme
Az ukrán háború borzalmaiAz Ukrán állami mentőosztagok képei és felvételei az ukrán Zsitomir (Zhytomyr) város egyik lakón
Casper az albínó delfinNem mindennapi látványosság szemtanúi lehettek annak a hajónak a legénysége, akik Kalifornia par
Győzikét bedrogozva a szőnyegen találta meg a családjaGáspár Győző a fidesz egyik kampányarca és a felesége, Bea asszony a Palikék világa by Manna vid
Pirossal jelöltük azokat a megyéket ahol a bérszínvonal elérte a nyugat-európai szintetAkkora bérrobbanás zajlott le Magyarországon az elmúlt években, hogy bizonyos szakmákban vásárló
A csirke és a malacA hatalmasra nőtt törpemalac és a csirke mára elválaszthatatlan jóbarátokká váltak.
Kivándorlás, elvándorlás„Magyarország a legjobb hely Európában, nem érdemes innen elmenni. Innen csak rosszabb helyre lehet menni” 
Leggyorsabb hal a világonA világon a leggyorsabban úszó halnak a kékes fekete hátú nyársorrú halat vagy más néven
Egykor királyi székhely ma a legkisebb magyar városBár a környéket már az őskortól fogva benépesítettük mi emberek: újkőkortól kezdve a bronzkoron át folyamatosan lakott terület volt a város és a térsége. Köszönthetően talán kedvező adottságainak, ahol a hegy és folyó találkozik egymással és festői szépségű környezetet tár elénk pusztán a természet is. Tudták ezt jól a történelem folyamán a kelták, germánok, rómaiak, avarok és természetesen mi magyarok is. Minden történelmi kor lakói nyomot hagytak a településen és festői szépsége az épített környezet által nem romlott csak javult és egyre harmonikusabbá vált.