„Keresztény szemszögből elfogadhatatlan” – természetpusztítás helyett rendelkezésünkre áll a földi manna
Rendszeres olvasóink számára az már nem újdonság, hogy a Válasz Online havonta egyszer egy teljes cikket közzétesz A Szív jezsuita magazinból a két lap együttműködésének köszönhetően. Az azonban teljesen új, hogy saját munkatársunk írását közölhetjük – onnan. Most ez történik: Laky Zoltán kollégánk A Szívnek írta meg, hogyan kell a keresztény embernek a természethez viszonyulnia, s hogy Magyarország hogyan áll az ügyben, hogy jó gazdaként bánjon a természet erőforrásaival.
A természettudomány az elmúlt századokban számos magyarázattal állt elő arra, hogy mi lehetett a titokzatos táplálék, amellyel Izrael fiai a pusztai vándorlás idején táplálkoztak, míg Kánaánba nem értek. Az a bizonyos manna lehetett az esők után rohamos növekedésnek induló kocsonyamoszat, de akár az éjjeli harmattól megduzzadó úgynevezett mannazuzmófajok valamelyik képviselője is. A legvalószínűbb elmélet úgy tartja, hogy egyes sivatagi növények, köztük a mannatövis, a mannacserje, a tevetövis vagy a pusztai selyemkóró fiatal ágain képződő, glükózban, fruktózban és pektinben gazdag, ragadós, édes, gyantaszerű izzadmány volt. Ezt a beduinok ma is begyűjtik hajnalban, és fogyasztják.
Bármi volt is a manna, ezek a táplálékok csekély mennyiségben állnak rendelkezésre a sivatagi éghajlaton, így maradéktalanul egyik elmélet sem magyarázza meg az ószövetségi történetet – mindegyik föltételezi a Gondviselés csodáját is. Ezzel ellentétben a természet ma számos olyan erőforrást bocsát az emberiség rendelkezésére, amely része ugyan a teremtés csodájának, de nem feltételezi Istennek a természet rendjét fölfüggesztő beavatkozását, hanem folyamatosan a rendelkezésünkre áll – kis túlzással csak „alá kell állnunk”.
Civilizációnk természeti erőforrásokra épül: anyagi szükségleteink kielégítésére használjuk a vizet, a levegőt, a talajt, az állat- és növényvilágot, a Föld ásványkincseit – az egykor élt teremtmények maradványaiból keletkezett szénhidrogénektől a maghasadás erejét a kezünkbe adó uránércig. Az ember a Szentírás üzenete szerint is azt a feladatot kapta, hogy „uralkodjon” a teremett világ létezői fölött, és évezredeken keresztül úgy tűnt, hogy a természeti erőforrások az idők végezetéig rendelkezésünkre állnak majd, mert kimeríthetetlenek.