Hiába győzött, kellemetlen valósággal szembesült az ellenzék – Róna Dániel a jászberényi kétharmadról
Időközi önkormányzati választást tartottak vasárnap Jászberényben, amelyen az ellenzéki jelölt kétharmaddal győzte le a Fidesz által támogatott ellenfelét. Hogyan sikerülhetett ez? Van-e a választásnak országos relevanciája? Mit üzen az eredmény az ellenzéknek, és mit a Fidesznek, miután a jelölteket pártlogók nélkül indították? HetiVálasz podcastunkban többek között ezekre válaszol Róna Dániel, a 21 Kutatóközpont igazgatója. A kérdezők: Ablonczy Bálint és Vörös Szabolcs.
Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak. Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-on, TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található.
Részletek a műsorból:
Miért rendkívüli, ami Jászberényben történt?
„Még aki messziről jött, az is tudhatja, hogy Magyarországon milyen politikai rendszer van, hogyan oszlanak meg az erőforrások, hogyan működnek sokszor pártszerűen az állami intézmények, milyen sokrétű, összetett versenyelőnye van a Fidesznek. A Válasz Online is sokat írt arról, hogy a fél országot felvásárolták Orbánhoz közeli üzletemberek, nem ritkán állami pénzekből. Ma Magyarországon a Fideszt választáson megverni bárhol nehéz, kétharmaddal megverni – úgy, hogy több mint kétszer annyi szavazatot kapott Budai Lóránt, mint a fideszes riválisa –, az még inkább nehéz, s mindezt egy vidéki kisvárosban megtenni, az meg ennél is nehezebb. A győzelem aránya miatt egyértelmű a választás rendkívülisége.”
Országos politikai szempontból értelmezhető-e?