Orosz belháború? – Lavrov vagy nagyon átverte Szijjártót, vagy…

forrás: kategória:

Ukrajna kitiltotta területéről a Lukoil olaját, miközben a cégnek jelentős érdekeltsége volt a Szlovákiába és Magyarországra menő exportban. A magyar és a szlovák kormány óriási botránnyá dagasztotta az ügyet, miközben közel a megoldás: a Mol új szerződéseket köt, ráadásul eddig sem okozott fennakadást az ukrán szankció. Az is lehet, hogy az egész mögött az orosz olajvállalatok belháborúja áll. Egy biztos: a kormányzati nyilatkozatok még most sem stimmelnek. 

Egész Európa foglalkozott a magyar és a szlovák kormány felháborodott nyilatkozataival, amelyek szerint Ukrajna elvette az olajukat, és ez súlyosan árt a gazdaságaiknak. A két ország vezetése egyaránt azt állította, hogy rosszabb esetben leáll a közlekedés, jobb esetben csak az inflációt lódítja meg az üzemanyagárak drámai emelkedése. Vizsgálódott az Európai Bizottság, levelet írt Orbán Viktornak a horvát miniszterelnök, nyilatkozott a luxemburgi külügyminiszter és az ukrán miniszterelnök is, cikkek tucatjai jelentek meg az ügyről szerte a kontinensen. Közben sem üzemanyaghiány, sem áremelkedés nem történt. 

Jó hír, hogy az egyébként egymásnak sokszor homlokegyenest ellentmondó nyilatkozatok a nyár utolsó napjaira egy állításban összeértek: a Lukoil orosz olajvállalat ellen kivetett ukrán állami szankció nyomán keletkezett bizonytalanság hamarosan megoldódik, és lesz elég orosz olaj Magyarországon és Szlovákiában továbbra is. 

Azonban annak értelmezése, hogy pontosan mi történt, és hogy miben is áll a körvonalazódó megoldás, továbbra is ellentmondásos. Ennyi manipulációt, félrebeszélést egy nemzetközi szinten is jelentős ügyben rég nem tapasztalhattunk. 

A fordulópont: Lavrov beszél Szijjártóval

A történet első felét augusztus elején már megírtuk itt, úgyhogy az addig történteket most csak röviden idézzük fel. Június 24-én egy ukrán elnöki rendelet szankció alá vonta a Lukoil orosz olajvállalatot, és ennek egyik következményeként kitiltották a cég termékeit Ukrajna területéről. A szankciónak hetekig semmilyen visszhangja nem volt, sem Magyarországon, sem pedig Szlovákiában. Annak ellenére sem, hogy a Mol mindkét országba importált a Lukoiltól vásárolt olajat egy Ukrajnán áthaladó olajvezetéken, a Barátság déli ágán keresztül. Magyarországon és Szlovákiában egy-egy olajfinomító üzem működik, mindkettő a Mol tulajdona, és ezekben jórészt orosz olajat dolgoznak fel, amelynek 35-40 százalékát a Lukoil adta el. 

Hírek

Életképek LimábólPeru fővárosának Limának egykori szürke negyedét szivárványszínűvé varázsolta néhány önkéntes Ca
Az anya nő, meg az apa isCalvin Klein legújabb marketingkampányában egy várandós transznemű férfi szerepel fehérneműmodel
Floriana Messina - egy kép amitől felrobbant az egész internet.Egyre nagyobb népszerűségnek örvend egy fotó, amely az online világban terjed mégpedig a futball
Szíva oázis (Egyiptom: Siwa oasis-salt lake)A Szíva oázis (SIWA, Wāḥat Sīwah) az egyik legtávolabbi ilyen látványosság Egyiptom északnyugati
Hó lepte el TüringiátA téli sportok szerelmesei minden bizonnyal örülnek, hogy komoly mennyiségű hó hullott Türingiáb
Leggyorsabb hal a világonA világon a leggyorsabban úszó halnak a kékes fekete hátú nyársorrú halat vagy más néven
Casper az albínó delfinNem mindennapi látványosság szemtanúi lehettek annak a hajónak a legénysége, akik Kalifornia par
Pirossal jelöltük azokat a megyéket ahol a bérszínvonal elérte a nyugat-európai szintetAkkora bérrobbanás zajlott le Magyarországon az elmúlt években, hogy bizonyos szakmákban vásárló
Kivándorlás, elvándorlás„Magyarország a legjobb hely Európában, nem érdemes innen elmenni. Innen csak rosszabb helyre lehet menni” 
Na ki a király?Mága Zoltán, Pataki Attila, Győzike és most következik a meglepetés: Kis Grófo.