Nem a benzin drága, a forint gyenge – vendégünk Deák András [HetiVálasz 154]
Maga az ársapka okozta a benzinkutakon tapasztalható káoszt, miközben van elég olaj és benzin a térségben – mondja podcastunkban Deák András energiapolitikai szakértő. Az NKE Stratégiai Védelmi Kutatóintézet főmunkatársa jó hírrel is szolgál: ami a gázhelyzetet illeti, jó eséllyel „ez a tél megvan”, köszönhetően a viszonylag meleg ősznek és a fegyelmezetten takarékoskodó lakosságnak. Mi lesz, ha feléljük a dízeltartalékot? Kibújnak-e az oroszok az olajszankciók alól? Műsorunkból minden kiderül.
Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak. Podcastunk ezúttal Youtube-on is elérhető. Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-on, TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található.
Részletek a műsorból:
Mikor lesznek újra normális viszonyok a magyar benzinkutakon? Meddig tart az extrém olaj- és benzinár?
Nincs extrém olajár. Legfeljebb a forintban mért benzinár szállt el. A nyersolaj hordónkénti ára 70-80 dollár között van most, 90 körül volt a háború elején. 2008-ban ugyanez az érték fölment 150 dollárig is egyszer, 2010 és ’14 között is 100 dollár körül volt folyamatosan. Nyilván a recessziós kockázat nélkül most olcsóbb lenne az olaj, de szó sincs semmiféle csúcsról. Ami történelmi csúcsra emelkedett, az a dollár–forint keresztárfolyam. […] A dollár elérte a paritást az euróval két hónapja, talán innen majd visszakorrigál. A forint árfolyama jóval nagyobb kérdés; semmiképpen sem gondolom, hogy kizárólag háborús hatás. Összetett dolog ez, és a háború csupán egy tényező az egészben.