Kakukk-keresztények a láthatáron! – tényleg vége az új ateizmusnak?

forrás: kategória:

Nagy megtéréstörténet indított lavinát a nyugati világban, s egyre többen látják úgy, hogy a kétezres évek új ateista mozgalmának befellegzett. A valóság azonban ennél, mint általában, jóval árnyaltabb, a Nyugat ráadásul még jól is kijöhet a történetből. Akkor is, ha épp állítólagos identitásválsága adja a viták alapját.

Az új ateizmusnak leáldozott! Keresztény újjászületés tanúi vagyunk a nyugati világban! Már a főateista Dawkins is a keresztények pártján! – újabban csak úgy sorjáznak a fentiekhez hasonló szalagcímek az angolszász világban. Könyvek, cikkek és Youtube-videók sora örvendezik az állítólagos nagy nyugati keresztény fordulaton – vagy éppen sajnálja le azt a „kakukk-keresztények” őszintétlenségét és szemforgató mivoltát ecsetelve. Egy biztos: sokan látják úgy, hogy az istenhívők és az ateisták több mint kétezer éve kezdődött nyugati meccsén az utóbbi hónapokban nagy gólokat rúgott a hívők csapata.

Kétségtelen: a látszólagos hívő-sikerszéria „bombagóllal” indult. Ayaan Hirsi Ali rúgta.

A szomáliai származású író, aktivista tavaly novemberben jelentette be: kereszténnyé lett. Ez persze sokakkal megesik még manapság is, Hirsi Ali azonban nem akárki. Ő a 2000-es évek második felében beinduló és egy jó évtizeden át elképesztő hatást gyakorló új ateizmus egyik fő figurája, aki azután lett meggyőződéses ateista és az iszlám egyik legjelentősebb kortárs női kritikusa, hogy fiatalon még a Muszlim Testvériség követője volt. Gyakran csak „az ötödik lovas”-ként hivatkoztak rá, teljesen jogosan: Hirsi Ali csak egy véletlennek köszönhetően maradt ki abból a beszélgetésből, amelyet 2007-ben rögzített az új ateista áramlat négy főalakja – s hogy megfricskázzák a Jelenések könyvét, a felvételnek „A négy lovas” címet adták. Christopher Hitchens angol-amerikai újságíró God Is Not Great (Isten nem nagyszerű) című könyve abban az évben jelent meg, Richard Dawkins angol biológus Isteni téveszméje egy évvel korábban, akárcsak Daniel Dennett amerikai filozófus Breaking the Spell: Religion as a Natural Phenomenon (A varázs megtörik: a vallás mint természeti jelenség) című munkája. Sam Harris amerikai idegtudós-filozófus mindegyiküket megelőzte The End of Faith: Religion, Terror, and the Future of Reason (A hit vége: vallás, terror és az értelem jövője) című 2004-es könyvével.

Hírek

Orbán sejtelmes üzenteteOrbán Viktor Facebook oldalára az oldal moderátorai péntek este
Leggyorsabb hal a világonA világon a leggyorsabban úszó halnak a kékes fekete hátú nyársorrú halat vagy más néven
A világ a bogárnézetbőlA képeket John Brackenbury nyugdíjas állatorvos-tanár készítette szülővárosa, Cambridge közelébe
Na ki a király?Mága Zoltán, Pataki Attila, Győzike és most következik a meglepetés: Kis Grófo.
Casper az albínó delfinNem mindennapi látványosság szemtanúi lehettek annak a hajónak a legénysége, akik Kalifornia par
Amikor a maci visszanyalMedvék nyelvet nyújtanak egymásra, no nem azért amiért elsőre gondolnánk és emberi tulajdonságok
Az ukrán háború képei.Immáron 13. napja tart az orosz-ukrán háború.
Szíva oázis (Egyiptom: Siwa oasis-salt lake)A Szíva oázis (SIWA, Wāḥat Sīwah) az egyik legtávolabbi ilyen látványosság Egyiptom északnyugati
A csirke és a malacA hatalmasra nőtt törpemalac és a csirke mára elválaszthatatlan jóbarátokká váltak.
Boldog Istvánt csak a valóság zavarjaBoldog István volt fideszes országgyűlési képviselő szerint "