Igenis be lehet vasalni az oroszokon a háborús kárt – a szakjogász most elárulja, hogyan

forrás: kategória:

Két út is van, amelyen az oroszokat rá lehet szorítani, hogy az Ukrajnában általuk okozott károkat megtérítsék – igaz, egyik sem járható könnyen. De nem is lehetetlen: vendégszerzőnk sorra veszi a nemzetközi példákat, amikor sikerrel járt a háborús jóvátétel. László András Dániel a New York-i és Budapesti Ügyvédi Kamarába bejegyzett ügyvéd, több mint 20 év tapasztalattal rendelkezik nemzetközi peres és választottbírósági ügyekben. Nem a levegőbe beszél tehát. Háttér.

Ukrajna oroszok általi lerohanása óta az okozott emberi szenvedés mellett az anyagi károk mértéke is elképesztő. Noha jelenleg a figyelem középpontjában az elkövetők nemzetközi büntetőjogi felelőssége áll, nem mellékes kérdés az sem, mi lesz a sorsa az Oroszország által okozott károknak, amelyek becslések szerint már a nyár során meghaladták a 100 milliárd dollárt.

A Krím félsziget megszállásával kapcsolatos nemzetközi beruházásvédelmi ügyek megmutatták, hogy a beruházásvédelem hatékony eszköz lehet az oroszok által okozott anyagi károk orvoslására. Az ukrán kormány kezdeményezésére nemrég az ENSZ Közgyűlése határozatban szólította fel a tagállamokat az orosz háborúval okozott károk jóvátételére alkalmas mechanizmus, közkeletű elnevezéssel egy háborús jóvátételi bizottság létrehozására.

A két nemzetközi kártérítési mechanizmus az oroszok által elfoglalt területeken működő ukrán és külföldi, akár magyar cégeket is érintheti.

Beruházásvédelem

Az ukrajnai háború által érintett külföldi, köztük magyar beruházóknak a nemzetközi beruházásvédelmi szerződések biztosíthatnak jogorvoslatot.

Ezekben az egyezményekben két állam kölcsönösen kötelezettséget vállal arra, hogy védelmet, garanciákat biztosítanak a másik állam beruházói által a területükön megvalósított beruházások részére. Arra az esetre pedig, ha megsértenék ezeket a kötelezettségeiket, akkor már előre alávetik magukat választottbíráskodásnak. A nemzetközi jogban egyedülálló módon a választottbírósági eljárásra nem a két állam között kerül sor. A külföldi beruházó jogosult közvetlenül a fogadó államot perelni. Az eljárás egy nemzetközi, független választottbírói fórum előtt folyik, az ítéletet pedig külön nemzetközi szerződések alapján világszerte elismerik és végrehajtják.

Világszerte több mint 2000 beruházásvédelmi egyezményt kötöttek, Magyarországnak pedig több mint 50 országgal áll fenti beruházásvédelmi megállapodása. Köztük Oroszországgal is.

Hírek

Leggyorsabb hal a világonA világon a leggyorsabban úszó halnak a kékes fekete hátú nyársorrú halat vagy más néven
Hó lepte el TüringiátA téli sportok szerelmesei minden bizonnyal örülnek, hogy komoly mennyiségű hó hullott Türingiáb
Az ukrán háború borzalmaiAz Ukrán állami mentőosztagok képei és felvételei az ukrán Zsitomir (Zhytomyr) város egyik lakón
Életképek LimábólPeru fővárosának Limának egykori szürke negyedét szivárványszínűvé varázsolta néhány önkéntes Ca
Az anya nő, meg az apa isCalvin Klein legújabb marketingkampányában egy várandós transznemű férfi szerepel fehérneműmodel
Farsang LibanonbanLibanonban idén március 6.-án tartották meg a Zambo karnevált, ilyenkor a helyiek farsangi jelme
Na ki a király?Mága Zoltán, Pataki Attila, Győzike és most következik a meglepetés: Kis Grófo.
A csirke és a malacA hatalmasra nőtt törpemalac és a csirke mára elválaszthatatlan jóbarátokká váltak.
Eddig sosem látott képek PutyinrólVlagyimir Vlagyimirovics Putyin 1952 október 7.-én látta meg a napvilágot mégpedig Szentpétervár