„Ha nem ülünk az asztalnál, minket tálalnak fel” – Ablonczy és Magyari 20 év EU-tagságról
Szerdán volt a magyar EU-tagság huszadik évfordulója. HetiVálasz podcastunkban mérleget vonunk: honnan hová jutottunk 2004. május 1-je óta? Kinek a felelőssége, hogy nem hasznosultak eléggé az uniós pénzek? Mennyire komoly a szuverenisták és a föderalisták harca? El lehet-e foglalni Brüsszelt június 9-én? A mikrofonoknál Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.
Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak. Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-on, TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található.
Részletek a műsorból:
Van okunk ünnepelni a 20. évfordulót?
Ablonczy Bálint: „Van, csak nem szokásunk. Azt meg tudjuk szokni, ha valami működik, ha valami jó, észre sem vesszük például a nyitott határok jelentőségét. Bárki kimegy bármelyik magyar kisváros főterére, intézményeibe – azon a vidéken, ahol jogosultak kohéziós forrásokra – nagyon-nagyon komoly fejlődést lát. Ezeket valahogy természetesnek vesszük, megszoktuk, rendben van, itt van. De legalább ilyen alkalmakkor emlékezhetünk arra, milyen volt az, amikor még nem voltunk az Európai Unió tagjai, és nem vettünk részt azoknak a döntéseknek a meghozatalában, amelyek egyébként ránk is vonatkoznak. Ez utóbbi kicsit filozofikusabb, nehezen megfoghatóbb, de nagyon fontos – amiért érdemes legalábbis megállni és kicsit körbenézni a 20. évfordulón.”