Árulóként tekintenek Magyarországra legerősebb szövetségeseink – az orbáni „semlegesség” eredménye
Orbán Viktor semlegességet hirdetett, valójában azonban a NATO és az EU ellenségeivel együtt támadja a saját hivatalos szövetségeseit. Válaszképpen Washington és Berlin felől is szokatlanul éles kritikát, sőt, fenyegetést kapott a magyar kormány ezen az őszön. A hangulat rosszabb, mint valaha. Háttér.
A magyar és a nyugati kormányok vitái több mint egy évtizede tartanak, és különösen felerősödtek az orosz–ukrán háború 2022-es brutális eszkalációja óta. Ami viszont ezen az őszön eddig történt, az tényleg példátlan még a magyar–nyugati konfliktusok közelmúltbeli történetében is.
David Pressman szeptember 18-án konkrétan megfenyegette a magyar kormányt: „De Magyarország szövetségesei és partnerei számára is el kell, hogy jöjjön a ráeszmélés pillanata. Nekünk is fel kell ismernünk, hogy
ami fölött eddig szemet hunytunk, azzal most egyenesen szembe kell néznünk, és határozott választ kell adnunk rá.”
Washington budapesti nagykövete arról beszélt: már rég nem igaz, hogy a magyar kormány szólamai és cselekedetei között érdemi különbség van. Fegyvernek nevezte azokat a szavakat, amelyekkel Orbán Viktor kormánya a katonai és gazdasági szövetségeseit becsmérli, míg Kínát és Oroszországot dicséri. „A kormány által ellenőrzött média agresszív támadásai nem puszta szavak. Ezeket a kormány írja, fegyverként használja, és úgy irányítja azokat, hogy drámai hatással legyenek az emberek döntéseire, életére.” A diplomáciában minden szót alaposan végiggondolnak, a választók meggyőzésére kitalált politikai kommunikációs fordulatokkal szemben itt szinte mindig jelentenek is valamit. Azzal, hogy Pressman behozta a „fegyver” kifejezést, nagyon élessé tette a kritikáját, hiszen egy szomszédban dúló valóságos háború idején beszélt arról, hogy Magyarország ebben a háborúban rossz oldalra áll, a szövetségeseivel fordul szembe. A szóválasztás arra utal, hogy a magyar kormányt immár veszélyesnek tekintik az Egyesült Államokban. Még akkor is, ha az „ellenség” szót Pressman csak úgy használta, hogy a kifejezést Orbán Viktor szájába adta, őt idézte: „Hogyan lehet az Egyesült Államok szövetségese, miközben – a miniszterelnök szavaival élve – annak ellensége is?”
Pressman ugyanebben a beszédében értetlenkedett azon, hogy 1956-os szabadságharca ellenére éppen Magyarország akadályozza az orosz agresszió elleni válaszlépéseket. Ezzel pedig belekergette Orbán Balázst abba a borzasztó gondolatmenetbe, amelyet később még Orbán Viktor is hibának nevezett.