Végül a tudomány győzött: alapművet írtak az Árpád-korról a Kásler Miklós miatt felállt kutatók
Az Árpád-kori magyar történelemről egy csomagban hozzáférhető legteljesebb tudást tartalmazza a karácsony előtt pár nappal bemutatott reprezentatív kötet, amelyben kilenc hónap kényszercsúszás után napvilágot láttak a tavalyi székesfehérvári kiállítás katalógusából Kásler Miklós belenyúlása miatt eltávolított vagy önként kivonult történészek, régészek és más szakemberek írásai. A Magyarságkutató Intézet végül nem jött ki jól a balhéból: saját kötetéhez a korszak legfontosabb kutatói nem adták a nevüket, a jelek szerint elvesztették a László Gyula Kutatóközpont és Archívum nevű tagintézményüket, és még L. Simon László is odaszúrt nekik Az Árpádok országa bemutatóján. Dupla könyvismertető és háttér.
Magyarországon bizonyosan, de talán világszinten is újszerű minőséget produkált a Királyok és szentek című tavalyi székesfehérvári időszaki kiállítás: nemhogy egy, de rögtön két darab katalógus is született hozzá. Úgy ráadásul, hogy a kettő között lényegében nincs szerzői átfedés, más adta ki, más írt hozzá előszót, a tartalom is igencsak eltér, ellenben a tárlatot mindkét könyv saját magáénak vallja. Ezen túl még egy közös pontot találunk: egyik kötet sem jelent meg időben, csak a Királyok és szentek bezárására, illetve hónapokkal utána.
A sok furcsa körülmény nem a véletlen műve. A Válasz Online olvasói jól ismerhetik a sztorit, melyet egy nap híján pontosan egy évvel ezelőtt jelentettük meg: 2021 decemberében Kásler Miklós akkori EMMI-tárcavezető egy miniszteri levélben – átnyúlva a szerkesztők és a szerzők feje fölött – utasítást adott a tárlatot kísérő tanulmánykötet átdolgozására, valamint új kurátorcsapat felállítását és az évek óta kész kiállítási forgatókönyv „átgondolását” kérte. A példátlan eljárás belső fórumokon azonnal felháborodást szült, a legtöbb kutató kivonult a projektből. Mire cikkünk megjelenésével az ügy nyilvánosságot kapott, már biztos volt, hogy a tanulmánykötet (katalógus) nem készül el a tervezett formában. Huszonöt szerző közös közleményben rögzítette: kiállnak egymásért, és szeretnénk, ha kutatási eredményeik egymás mellett jelenhetnének meg, ebbe pedig nem fér bele, hogy egyes témákat és szerzőket személyesen a miniszter húz ki a lényegében kész munkából.