„Mi már akkor tudtuk, hogy a kormány megvette a Pegasust” – momentumos lett a Jobbik volt alelnöke
„Amikor láttam, hogy megy a terelés az ülésen, és a titkosszolgálati ablakzsiráfot vetítik le nekem diákon ahelyett, hogy a Pegasusról beszélnének, addig vitatkoztam velük, hogy csak előhozták valamilyen hátsó irodából azt a bizonyos szerződést. Amikor kézbe vettem, a mellettem ülő másik ellenzéki országgyűlési képviselő külön kérte, hogy vegyék jegyzőkönyvbe: ezt a dokumentumot ő nem nézte meg” – számol be a nemzetbiztonsági bizottság elnökeként szerzett tapasztalatairól a Válasz Online-nak Stummer János. A másik jelenlévő ellenzéki elmondása szerint az MSZP-s Molnár Zsolt volt, és Stummer azt sem tartja kizártnak, hogy Kósa Lajos nem véletlenül kottyantotta el a Pegasus-ügyet annak idején. A pártját tavasszal elhagyó egykori Jobbik-alelnök a Momentumban folytatja – de nem tartja magát megélhetési politikusnak. Az alábbi interjú a Válasz Online újságíróiskolája, a Válasz Műhely számára készült vizsgamunka.

– Köszönthetjük a megélhetési politikusok táborában?
– A Momentumba való belépésem miatt? Dehogy. Ez a döntés nem arról szól, hogy miből lesz a családom asztalán kenyér, hanem arról, hogy elkötelezett vagyok az ország jövője iránt. 38 évesen egyszerűen még túl fiatal vagyok ahhoz, hogy befejezzem ezt a hivatást, és abbahagyjam a küzdelmet ezzel a hatalommal szemben. Változtatni akarok, tenni a hazámért.
– Miért nem a DK vagy a Mi Hazánk?
– Szélsőséges pártokat említ. Az a mérsékelt, középre tartó politika, amelynek a képviseletére a Momentum vállalkozni készül a következő években, számomra rokonszenves, és érzem benne a helyem.
– Jobbikosként is rokonszenvezett a Momentummal?
– A Momentummal kapcsolatban az első személyes élményem 2017 decemberéből van, amikor az Állami Számvevőszék megbüntette a Jobbikot. Éppen a Lendvai utcai Fidesz-székház előtt tartottunk emiatt tüntetést, amikor a Momentum Fekete-Győr Andrással az élen megjelent, és szolidaritását fejezte ki. Akkor én voltam az, aki a Jobbik részéről megköszönte, hogy ott vannak. Aztán egy végigküzdött idei választási kampány után láttam, hogy április 3-án ki hajlandó felelősséget vállalni a vereségért, és ki az, aki inkább elbújik előle, vagy másra mutogat. Donáth Annának, a Momentum akkori elnöknek volt bátorsága kiállni az emberek elé a vesztes választás után. Erre a bátorságra van szükségünk a jövőben is.
– Májusban azzal indokolta a Jobbikból való kilépését, hogy „nemet mondtak a hazafias politikára és a szervezeti megújulásra”, most pedig egy interjúban azzal, hogy a párt elvesztette a politikacsinálás és a reális önértékelés képességét. Miért változott a kérdésre adott válasza?