Karibi kaland Bartók Bélával – nálunk hallgathatja meg először a PASO különleges új lemezét!
Éppen húsz éve alakultak, hogy magyarként autentikus jamaicai ska-zenét játsszanak, aztán gyorsan nemzetközi hírük lett. Friss lemezük viszont már magyar népdalokra épül. Ha hozzávesszük, hogy mindez egy Bartók-fanatikus amerikai producer hatására alakult így, máris nagyon izgalmas a történet. A Pannonia Allstars Ska Orchestra (PASO) frontemberével nem csupán ezt a találkozást és a ska- valamint reggae-történetet beszéltük át, Tóth Kristóf jóvoltából Heritage című lemezük premierje is a Válasz Online-on van. Konkrétan itt és most: a cikk végén található lemezborítóra kattintva a hivatalos megjelenés előtt meghallgathatják a különleges albumot. Érdemes így tenni már csak azért is, mert ez az alkotás olyan helyekre is elviheti a magyar népzenét, ahol eddig még a létezéséről sem tudtak. Kettő az egyben: interjú és premier a Válasz Online-on!
– Mi bajuk Hunniával?
– Semmi. A Pannonia egyszerűen jobban hangzott. De nem is ez volt az első ötlet, amikor 20 éve zenekarnevet választottunk. A nemzetközi gyakorlatnak megfelelően, a New York Ska-Jazz Ensemble és a Rotterdam Ska-Jazz Foundation mintájára lettünk volna Budapest Allstars Ska Orchestra. Csak hát a BASO név kiejtve… Hát…. Inkább elvetettük. A PASO nem csupán jól hangzik, de spanyolul még értelme is van: lépést jelent. Nem tudom, ez hozzájárult-e, mindenesetre elég nagy közép-amerikai rajongótáborunk van.
– Tényleg létezett itthon ska-kultúra húsz éve, és a legjobbak gyűltek össze ebben a zenekarban, vagy a műfajhoz tartozó arcoskodás az allstars megnevezés?
– Létező zenekarokból jöttek a tagok, de az arcoskodás is stimmel – reméltük, hogy önbeteljesítő jóslat lesz ez az allstars. Hogy a nemzetközi porondon mi leszünk azok, akiket a magyar ska zenével azonosítanak majd.
– Bejött.
– Szerencsére igen, elég gyorsan így lett.
– Hogy került az élére egy zenekarnak akkor, közgazdászhallgatóként?
– Tényleg nem készültem zenésznek, viszont hatalmas ska-rajongó voltam. Mivel itthon nem nagyon voltak ska-koncertek, sokat utaztam külföldre. Elkezdtem megismerkedni zenészekkel, interjúkat készíteni… A kiadók már küldtek nekem lemezt egy idő után. A külföldi ska-zenekarok ideszervezésében is elkezdtem mozgolódni.
– Ez eddig egy zenei újságíró vagy koncertszervező karrierkezdete, nem egy frontemberé.