Alkoholizmusvita: épp a legfontosabb, legaggasztóbb adatot nem idézi senki
Alaptalan a magyarországi alkoholizmus világelsőségéről beszélni, mert erről nincs friss adat, a fogyasztási toplistán pedig az első húszban sem vagyunk – szólt az ellenvetés februári interjúnk címe, majd a honi sajtón és Facebook-falakon pár hete végigfutott WHO-rangsor nyomán. A Válasz Online ezért közli az alkoholprobléma nagyságáról árulkodó legfontosabb kutatásokat: a májbetegséges halálozásban még mindig hazánk produkálja az egyik legrosszabb számot az EU-ban, a fogyasztásmérés pedig olyan kulcstényezőket nem érzékel, mint a házi pálinkafőzés. A sokat cincált világranglistával tényleg vannak gondok, de az alkoholbetegség így is Magyarország egyik legnagyobb egészségügyi problémája.
„Mindenki azt hiszi, hogy az alkoholizmus az ő magánügye, ezért nem is vagyunk tisztában a probléma nagyságával. Az érintett családokban van egy hármas szabály: ne érezz, ne bízz, ne beszélj. Ezeket minden családtag betartja. Ezt a tabut a legnehezebb megtörni” – mondta Kovács András Péter a Telex karácsonyi interjújában. A humorista saját családi példája nyomán beszélt a magyarországi alkoholbetegségről, és az interjúnak nagy visszhangja lett, több ezren osztották meg.
Az alkoholizmus mint népbetegség témája az azóta eltelt hónapokban többször végighullámzott a honi nyilvánosságon. Világelsők vagyunk alkoholizmusban – idézte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) statisztikáját a lapunknak adott februári interjúban Hoffmann Kata addiktológus, majd ugyanez az adatsor április elején a Qubiten, az Indexen és más oldalakon is végigfutott. „Nemzeti büszkeség: Magyarország felszabadulásának napján az alkoholizmus versenyében maga mögé utasította felszabadítóját, a testvéri Oroszországot” – kommentálta például Puzsér Róbert.