Tényleg az elmúlt évezredek legnagyobb klímaváltozása jöhet tíz éven belül?
Önmagában nem a nagyfokú felmelegedés a gond, hiszen volt már ilyen az elmúlt 6-10 ezer évben. A baj az, hogy az emberiség nem úgy él, mint a középső holocén időszakában – szól a 192. HetiVálasz podcast egyik tételmondata, melyben klímakutatót és környezettörténészt kértünk, hogy segítsenek tisztábban látni az elmúlt időszak bombasztikus hírei közepette. Tényleg pár évben belül leáll az Észak-atlanti bukóáramlás, és jön a klímaapokalipszis, ahogy azt egy meteorológus a 24.hu-nak mondta? Lehet-e alkalmazkodni ehhez? Mit tanulhatunk hazánk és Európa 100 és 1000 évvel ezelőtti környezeti viszonyaiból? Vendégünk Gál Tamás klímakutató, a Szegedi Tudományegyetem Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszékének vezetője, illetve Rácz Lajos klíma- és környezettörténész, a szegedi Juhász Gyula Pedagógusképző Kar egyetemi tanára.
Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak. Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-on, TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található.
Részletek a műsorból:
2023 júliusa szinte biztosan a legmelegebb hónapnak számít a Földön az elmúlt 120 ezer évben – jelentette a Copernicus Klímaváltozási program. Tényleg így van? Honnan tudjuk, milyen meleg volt ennyire régen?