Kifinomult papagájtól várjuk a világvégét – ezért nem kell rettegni a mesterséges intelligenciától
A ChatGPT gyorsabban érte el a 100 millió felhasználót, mint a Facebook és a TikTok, az oktatásban válságba került számonkérés több száz éves rendszere, a kreatív szakmákban pedig akkora az ijedtség, hogy a hollywoodi írók sztrájkolni kezdtek. És ez csak a kezdet: komoly tudósok egész civilizációnk elpusztulásától tartanak. Van okunk félni? Bár az MI forradalmi hatását kevesen vonják kétségbe, sok józan hang figyelmeztet: az apokalipszist vizionálók olyan emberi képeségekkel ruházzák fel az MI-t, amelyekkel az nem rendelkezik. Közben pedig kevés szó esik arról, hogy az MI életeket ment, a tömeges munkanélküliség rémképét pedig árnyalja, hogy a fejlett világ brutális munkaerőhiánnyal küzd és demográfiai krízis előtt áll.
Évek óta visszatérő jóslat a mesterséges intelligencia (MI) veszélyeiről szóló diskurzusban, hogy rövid időn belül a valóságtól megkülönböztethetetlen hamis képeket, hangokat, videókat látunk. Ez nemcsak aljas unokázós csalásokban nyilvánul majd meg, hanem a közéletre is hatással lesz. Lehetetlen lesz például eldönteni, hogy valójában az adott politikus szerepel-e egy lejárató videón, vagy a digitális mása. Ha pedig valakiről valódi kínos felvétel kerül ki, nyugodtan mondhatja, hogy csupán deepfake az egész, ő ott se volt a jachton.
Ezért is járta be a világsajtót a minapi hír, hogy az amerikai Republikánus Párt kizárólag MI által generált képekből készített kampányvideót Joe Biden ellen. Csakhogy nem arról van szó, hogy meghamisították az elnök szavait. A bejátszásban Biden 2024-es újraválasztása elevenedik meg, valamint az azt követő káosz: Kína lerohanja Tajvant, a gazdaság összeomlik, San Franciscót a bűnözés miatt megszállja a karhatalom, migránsok tömege ostromolja a határt. Semmi nem látható, amit mezei híradó-felvételekből ne lehetett volna összevágni. A készítők nemhogy nem állították, hogy a valóságot látjuk, hanem büszkén újságolták, hogy MI-t használtak.
Amit láttunk, nem a valóság visszavonhatatlan elmosódásának rémisztő példája, még csak nem is annak előszele, hanem médiahekk, reklámhúzás. Azért készült, hogy az MI hírekre kihegyezett sajtó megírja, hogy itt az első MI kampányvideó.