Egy titkosrendőr négy élete – a III/6. Osztálytól a gyermekklinikáig
Egy brit és egy magyar fiatal 1968-ban egymásba szeretett Budapesten. Ötven évvel később derült ki, hogy minden lépésüket figyelte a kommunista titkosszolgálat. A kelepcét állító titkosrendőr néhány évvel később már doktori címmel egy budapesti klinikán gyógyított gyerekeket. Lajti Rudolf a nemrég bemutatott 1968 – Egy szerelem rekonstrukciója című film kapcsán került elő, ám az alkotók a történetet nem az ő személyére fűzték fel. A Válasz Online több hónapos kutatás után bemutatja dr. Lajti négy életét: a titkosrendőrt, a klinikai szakpszichológust, az ékszerkereskedőt és a magyarországi metoo-t kirobbantó botrány (a Sárosdi Lilla-, avagy Marton László-ügy) hátterében feltűnő figurát. Émelyítő történet következik, csak felnőtt olvasóknak.
– Ugye automata fényképezőgéppel fotóztak bennünket? – kérdezte reménykedve Tóth Miklós, amikor meglátta az 1968-ban saját magáról készült intim fotókat.
– Sajnos nem. Volt ott valaki a szekrényben, esetleg a falban kialakított rejtekhelyen. Látja itt ezt a rést? Ezen keresztül fényképezte titokban önöket – feleli Szekér Nóra, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (ÁBTL) kutatója.
Az idős férfi saját egykori megfigyelési dossziéjából származó homályos fotókat tart a kezében, amelyeken ő látható fiatalon a szerelmével, Alexandra Parmenterrel. Alig kivehetően, de a létező legintimebb helyzetben. A kutató abból következtet arra, hogy nem édeskettesben voltak, hogy a lakás minősítése a titkosszolgálati iratok szerint aktív, így vélhetően kialakítottak benne egy rejtekhelyet. Nem valami perverz egyén nézte hát a két fiatal szeretkezéseit és rögzítette, jegyzőkönyvezte az ezt kísérő suttogást, hanem a kádári politikai rendőrség figyeléssel és környezettanulmányozással foglalkozó BM III/6. Osztálya.
A férfi azóta sem érti, mi hasznot reméltek attól, hogy meglesték magánéletének senki másra nem tartozó pillanatait. Évtizedekkel a történtek után szembesült a saját múltjával, miután egy barátja ötletére – nézze már meg, hátha őriznek róla valamit az ügynökös levéltárban – kikérte a róla szóló iratokat.
Hatszáz oldalt tettek le elé.
Nagy Anikó Mária és Lukácsy György 1968 – Egy szerelem rekonstrukciója című filmje erről a döbbenetről szól, ahogy az idős Tóth Miklós megérti a fiatal Tóth Miklóssal történteket.