Égetjük az olajat, a szenet, mintha nem lenne holnap – és így nem is lesz. Megdöbbentő számok!

forrás: kategória:

Miközben egyre melegebb a bolygó, egyre több olyan anyagot égetünk el, ami miatt még melegebb lesz. Hiába a nagy nemzetközi klímacélok, áramból és üzemanyagból is évről évre több kell az emberiségnek. Megdöbbentő számok következnek.

2015-ben a világ összes országa megegyezett, hogy a globális felmelegedést okozó gázok kibocsátását addig csökkentik, hogy 2050-re a bolygó átlaghőmérséklete legfeljebb 2 fokkal, de inkább csak 1,5 fokkal legyen magasabb, mint az ipari forradalom előtt volt. A kutatók számításai szerint ha ennél melegebb lesz, azt már nem lehet kezelni, mert túl sok ember lakhelye válik élhetetlenné ahhoz, hogy megelőzzük a katasztrófákat és a szerencsésebb vidékeken az életszínvonal jelentős csökkenése nélkül elviseljük a következményeket. Most 1,1 fokkal van melegebb, mint 1850-ben volt, azaz sok idő az érdemi lépések halogatására nem maradt.

Az ENSZ múlt pénteken adott ki először átfogó jelentést arról, hogy a 2015-ös Párizsi Megállapodás megvalósítása hol tart. Nem írták le, hogy a helyzet reménytelen, ennél diplomatikusabb a szöveg. Azt viszont írják, hogy radikális lépésekre lenne szükség, és a 2019-es kibocsátási szinthez képest 2030-ig 43, 2035-ig pedig 60 százalékkal kellene csökkenteni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását.

Tavaly a világ éppen annyi üvegházhatást okozó gázt eregetett a légkörbe, mint 2019-ben, idén pedig időarányosan még ennél is többet. A szakértők szerint a helyzet szinte reménytelen.  

A párizsi célok teljesítéséhez az kellene, hogy legkésőbb 2025-től minden évben csökkenjen a kibocsátás. Ettől pedig nagyon messze van a világ. Még a legoptimistább becslések szerint is legkorábban 2030-ban jut el a Föld a kibocsátási csúcsra, ami a mostani ENSZ-jelentés szerint már késő lesz. 

A jelentés a november végén, Dubajban rendezendő klímacsúcs elé készült, a világ kormányainak nógatására. Nagyon nagy áttörést azonban a csúcstól senki sem vár, annak ellenére sem, hogy rengeteg pénzt költenek a világon megújuló energiára. Csakhogy ez is kevés, ha közben a Föld lakói több energiát használnak el, mint valaha. 

Rengeteg szén ég el Ázsiában

Az üvegházhatású gázok közül szén-dioxidból jut a legtöbb a légkörbe az emberi tevékenységnek köszönhetően, ez adja napjainkban a globális felmelegedést okozó gázok 72 százalékát. Az elmúlt évtizedben 10 százalékkal növekedett a Föld szén-dioxid-kibocsátása, és ennek 40 százaléka szén elégetésével jutott a légkörbe. És évről-évre még mindig egyre több szenet égetünk.   

Hírek

Egykor királyi székhely ma a legkisebb magyar városBár a környéket már az őskortól fogva benépesítettük mi emberek: újkőkortól kezdve a bronzkoron át folyamatosan lakott terület volt a város és a térsége. Köszönthetően talán kedvező adottságainak, ahol a hegy és folyó találkozik egymással és festői szépségű környezetet tár elénk pusztán a természet is. Tudták ezt jól a történelem folyamán a kelták, germánok, rómaiak, avarok és természetesen mi magyarok is. Minden történelmi kor lakói nyomot hagytak a településen és festői szépsége az épített környezet által nem romlott csak javult és egyre harmonikusabbá vált.
Az ukrán háború borzalmaiAz Ukrán állami mentőosztagok képei és felvételei az ukrán Zsitomir (Zhytomyr) város egyik lakón
Casper az albínó delfinNem mindennapi látványosság szemtanúi lehettek annak a hajónak a legénysége, akik Kalifornia par
Megmentették a Himalájában eltűnt hegymászót, elutasítja az orvosi kezeléstVermes Ákos magyar hegymászó után harminc órán át kutatott az indiai hadsereg kutatóegysége a Hi
A világ a bogárnézetbőlA képeket John Brackenbury nyugdíjas állatorvos-tanár készítette szülővárosa, Cambridge közelébe
Három fejű kisliba?Bár a képen úgy tűnik, mintha egy kiskacsa lenne három fejjel ez azonban csak optikai csalódás.
Hó lepte el TüringiátA téli sportok szerelmesei minden bizonnyal örülnek, hogy komoly mennyiségű hó hullott Türingiáb
A csirke és a malacA hatalmasra nőtt törpemalac és a csirke mára elválaszthatatlan jóbarátokká váltak.
Pirossal jelöltük azokat a megyéket ahol a bérszínvonal elérte a nyugat-európai szintetAkkora bérrobbanás zajlott le Magyarországon az elmúlt években, hogy bizonyos szakmákban vásárló