„Egyedül maradunk a független magyar bankok kategóriájában” – a MagNet elnöke politikamentességről és világjobbító szándékról
A nagybankok körében is elterjedt ESG-szempontok a hitelkockázatok elkerülésére koncentrálnak, nem arra, hogy a világot jobbá tegyék. Ez a fő különbség a mi értékalapú megközelítésünkhöz képest – mondja Fáy Zsolt, a MagNet Bank elnöke. A 29 éves közösségi bank alapítói már kezdetben leszögezték, hogy politikamentesen fognak működni, de a mai magyar valóságban az áttételes politikai kötődéseket gyakran nem lehet kikerülni. A bankelnök szerint az értékalapú bankok ma még sehol sem tudnak 1 százalék fölötti piaci részesedést szerezni, de hisz benne, hogy a társadalom jólétével együtt az ügyfelek tudatossága is nő majd. Interjú.
– Tavaly rekordnyereséget ért el a magyar bankszektor. Együtt mozogtak a versenytársakkal vagy kilógtak a sorból?
– 2022-ben pozitív oldalon lógtunk ki a sorból, de annak speciális oka volt: abban az évben megvásároltuk a Sopron Bankot, és ez a befektetés meglátszott a számainkon. A 2023-as eredményünk teljes mértékben beilleszkedett a szektor egészére jellemző trendbe.
– Mit jelent ez számokban?
– Hozzávetőlegesen 5 milliárd forint nyereséget. Ez összegszerűen nem hangzik soknak, de ha figyelembe vesszük a mérlegfőösszegünket, vagy hogy a MagNet piaci részesedése 0,5 és 1 százalék között mozog, vagyis viszonylag kis szereplő vagyunk, akkor már elmondhatjuk, hogy hasonló eredményességgel működtünk, mint a versenytársaink.
– Egy szempontból viszont mindenképp kilógtak a sorból: az egyetlen bank voltak, amely az ügyfelekre bízta, hogy a nyereség egy részéről döntse el, mire költik.
– A vállalati társadalmi felelősségvállalás (CSR) ma már széles körben elterjedt, de mi több mint tíz éve kialakítottunk erre egy csak ránk jellemző programot, ami az ügyfeleinket is bevonja.
A legtöbb nagyvállalatnál a menedzsment dönt arról, hogy melyik sportot vagy szervezetet támogatja, gyakran személyes preferenciák alapján. Ha a vezérigazgató kosárlabdázik, akkor a kosárlabdát és így tovább.
Mi részben lemondtunk erről a jogról, és az ügyfelekre bíztuk a döntést. Tavaly 108 millió forintot ajánlottunk fel erre a célra a Közösségi Adományozási Programban. A kiválasztási folyamatban egy külső, független zsűri előszűri a szervezeteket, hogy biztosítsa a megbízhatóságot és elkerülje a visszaéléseket, a gyanús alapítványokat.
– Melyik sportszervezet lett volna Fáy Zsolt preferenciája?
– Gyerekkoromban cselgáncsoztam, szóval valószínűleg a cselgáncsszövetség.
– Hogy döntöttek ehhez képest az ügyfelek?